|
Udgivet 4. marts 2002
af 20th Century Fox
|
01474DVD
/
UPC# 5039036008198 |
|
|
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Warner Bros.
-
1985
USA
-
Farve
-
121 min
|
 |
  
|
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: England |
|
|
Features: |
|
 |
Anamorphic (16:9) |
 |
Trailer |
|
Production Notes |
|
Music video |
|
Documentary |
|
Music score |
|
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
| Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 4.1
|
Engelsk
|
Dansk Engelsk
|
| Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
| 2,35 : 1 |
Keep Case |
DVD9 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
| Mogens |
 |
|
|
|
Den fortryllende legende om uforglemmelig kærlighed
Ladyhawke er historien om en umulig kærlighedsaffære. Ridderen Etienne (Rutger Hauer) forvandles til ulv om natten, og Isabeau (Michelle Pfeiffer) er høg om dagen. De vil aldrig kunne mødes i menneskeskikkelse, medmindre de kan bryde den forbandelse, som er blevet nedkaldt over dem. De får hjælp fra den unge lommetyv, Phillipe "The Mouse" Gaston (Matthew Broderick). Filmen er instrueret af Richard Donner og flot fotograferet af legenden Vittorio Storaro.
|
|
Brugerne skriver om Ladyhawke:
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
13. oktober 2005
|
|
Krønike om godt og ondt |
|
Denne gode historie, som fænger alene ved sit uopslidelige tema om kærlighed, der ikke kan blive til noget, spænder ben for sig selv ved mange lejligheder. Nemlig når såvel Broderick, Hauer som McKern (for slet ikke at nævne Wood, der spiller biskop som en ren træmand)enten overspiller eller slet ikke spiller, men bare lirer deres replikker af. Og endvidere når Hauer og Broderick ved adskillige lejligheder overhovedet ikke arbejder med deres kropssprog. Det korrumperer den besnærende historie - og de kan ikke være det bekendt overfor Michelle Pfeiffer. Det er interessant at se arbejdet med overblændingsmontagerne - og lidt befriende i forhold til nutidens ofte en smule stivere CGI-effekter.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Farum |
14. marts 2005
|
|
Fin eskapisme |
|
Jeg sætter også meget pris på denne film, og så synes jeg at Pfeiffer er ret velplaceret. Rigtig godt eventyr!
|
|
|
Anmeldt af
Peter Petersen, København Ø |
5. juli 2003
|
|
Ultimativt Eventyr |
|
Det er et ultimativt eventyr Richard Donner serverer her.... Historien om det gode mod det onde, er denne gang ekstra godt pakket ind med Rutgar Hauer som vemodig/uovervindelig ridder Matthew Broderick som kværulerende lommetyv(på den fede måde)og Michelle Pfeiffer er overjordisk smuk.(Selv som fugl...). Historien er usædvanelig spændende og underholdene, flot filmet og krydderet med musik af Alan Parsons Project, hvilket tilføjer filmen en ekstra dimension. Alt i alt 2 timers Kanon underholdning."PS"det er tilladt at knibe en tåre eller to og piger må stortude.
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Ladyhawke - klik her
Start en debat om filmen Ladyhawke - klik her
Start en debat om denne udgave af Ladyhawke - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |