|
Udgivet 1. august 2006
af SF Film
|
DFS80001050
/
UPC# 7391772394422 |
|
|
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
20th Century Fox
-
1957
USA
-
Farve
-
152 min
|
 |
 
|
|
|
| DVD-pladens specifikationer |
|
| TV-system:
PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse:
Danmark
|
Med danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Farvel til våbnene
I vinteren 1917 melder en amerikansk ambulancechauffør (Rock Hudson), sig til den italienske hær og bliver såret i kamp. Han bringes langsomt til fode igen af en smuk, ung sygeplejerske (Jennifer Jones). Da de begynder at forelske sig, prøver de at flygte fra krigens rædsler, ved at flygte til Schweiz, for at finde fred og lykke. Men dér venter skæbnen på at ødelægge deres planer. Denne følelsesladede og tragiske kærlighedshistorie, baseret på Ernest Hemmingways berømte roman, bliver bragt til live på skærmen i en spektakulær production af David O. Selznick (der producerede Gone with the Wind), der indeholder fantastiske action-scener.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Farewell to Arms, A (Rock Hudson):
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
18. januar 2010
|
|
Kærlighed ved fronten |
|
''A Farewell to Arms'', er et krigs drama efter en roman af Ernest Hemingway, hvor en Amerikansk soldat og en engelsk sygeplejerske falder for hinanden under Første Verdenskrig.
Men selvom filmen har et visuel episk anstrøg og er produceret af selveste David O. Selznick, så er filmen desværre fyldt med mangler. Hemingway skulle eftersigende også selv ha' lagt afstand til filmen, og hans fans var enige med ham... b.la. af Jennifer Jones var alt alt for gammel til rollen som sygeplejersken. Jeg har selv ikke læst bogen, men kan konstatere at det ikke kører på skinner. Dialogerne er b.la. til tider ret små latterlige og det giver skuespillerne frirum til at overspille på dårlige måde, velogmærket, samtidigt med at personerne mangler dybde. Ja, det virker ærligt talt som om at man har brugt for mange penge og koncentration på at få filmen visuelt op til ''Borte med blæsten'' standarden, istedent for at dykke ned i materialet.
Derfor blev ''A Farewell to Arms'' naturligt nok.. et flop af episk format!
|
|
|
|
Skriv din egen anmeldelse af Farewell to Arms, A (Rock Hudson) - klik her
Start en debat om filmen Farewell to Arms, A (Rock Hudson) - klik her
Start en debat om denne udgave af Farewell to Arms, A (Rock Hudson) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|