Udgivet 6. februar 2020
af Buena Vista (DK)
|
BXY6000799
/
UPC# 8717418160135 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Touchstone
-
2006
USA
-
Farve
-
128 min
|
 |
  
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Lars |
 |
|
|
|
Déjà Vu (Denzel Washington) :
Følelsen af ”déjà vu” er kendt for de fleste, men for antiterroragenten Doug Carlin (Denzel Washington) bliver det mere end en følelse, da han står på den bombesprængte færge i New Orleans. Han bliver tilbudt at slutte sig til en særlig undersøgelsesgruppe, der ved hjælp af ny teknologi gennemgår gamle overvågningskameraer for at finde spor af gerningsmanden. Kan Carlin ændre, hvad der allerede er sket, og har han allerede oplevet alt dette? Hold godt fast, for der er masser af action og spænding i Déjà Vu!
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Déjà Vu (Denzel Washington):
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
25. marts 2014
|
|
Flash back |
|
Filmen er for lang men nogenlunde underholdende
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
14. juni 2008
|
|
Frem og tilbage |
|
Det er korrekt at ''Déjà Vu'' er ret underholdende, men personligt hader jeg flashbacks i film (af en eller anden underlig grund), og i Tony Scott's lille værk hér bliver man kastet frem og tilbage i tiden sammen med Denzel Washington for at kuglegrave en terrorsag. Og det på det punkt kan jeg ikke la' vær med at blive bare én smule irritabel, nej om igen, det er røv irriterende i lægden!
Så på trods af god spænding og et sådan set udemærket plot, kan jeg og vil ikke give mere end to stjerner til ''Déjà Vu'', men det er da herligt at se Tony Scott være ovenpå, siden han lavede den ret mislykkede ''DOMINO''.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
13. juni 2008
|
|
Det sker igår |
|
Man keder sig sådan set aldrig i selskab med en Tony Scott-film, pånær måske "Spy Game". Der er altid noget spændende for øjet, mens hans plots måske ikke altid er lige overbevisende. Det sjove ved denne film er, at man to minutter inde i filmen ved hvad der skal ske de næste fem minutter, men efter da er de resterende 121 minutter rent gætværk. Man kunne udgive et 10-bindsværk med invendingerne mod plottet, men det er ikke nødvendigt, for filmen underholder, og det er jo dét film skal.
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
2. november 2007
|
|
It's a Wonderfull Life |
|
Nej, dette er ikke Capra, kun et lån - som adskillige gange tidligere. Her kørt ud på et sidespor af en midterakt, der kun viser avanceret IT-grej, kæmpe plasmaskærme, videospil for ægte nørder and so (what) on. Første og sidste akt viser medrivende handling med en Denzel Washington og Paula Patton, der kun lige får lov at vise, hvad det kunne være blevet til. Måske. I hvert fald gode billeder. Men midtersektionen... man kan sgu ikke - eller T. Scott kan i hvert fald ikke - lave god film ved at filme fladskærme. Historiens grundide fejler ikke noget - men udkommet gør. Gab. Når den får 2,5 stjerner skyldes det Scotts evne til billeder, ellers burde den kun have haft 1... eller et kors? Nej, 1.
|
|
|
Anmeldt af
Kasper, Aalborg |
4. september 2007
|
|
Deja Vu |
|
Det forbrændte lig af en ung kvinde bliver fundet på en strand, og umiddelbart peger alle spor i retning af, at hun var ombord på den færge, hvor en terrorbombe sprang kort tid forinden. Men agent Doug Carlin har en mærkelig fornemmelse af at have set kvinden før, og han begynder at grave i sagen. I Hendes lejlighed på køleskabet finder han den kryptiske besked : Du kan redde hende.
En udmærket Science Fiction/Thriller-film Tony Scott har fået lavet, men jeg synes det er som om der lige manglet, et eller andet for at det kunne blive en rigtig stor film.
|
|
|
Anmeldt af
Jan, Viborg |
9. maj 2007
|
|
Vi ses igår |
|
Fed film, med en som altid enestående Denzel. Den mand er for sej.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Déjà Vu (Denzel Washington) - klik her
Start en debat om filmen Déjà Vu (Denzel Washington) - klik her
Start en debat om denne udgave af Déjà Vu (Denzel Washington) (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|