Udgivet 29. januar 2021
af Soul Media
|
58642
/
UPC# 5709165586422 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Independent
-
1983
England
-
Farve
-
124 min
|
 |

|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
PAL
|
Region:
|
Oprindelse:
Danmark
|
Med danske tekster
|
Tekster: |
Dansk Norsk Svensk Finsk
|
|
Sprog: |
Engelsk Japansk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Merry Christmas, Mr. Lawrence
Titlen på denne usædvanlige film, instrueret af japaneren Nagisa Oshima, står i grel modsætning til dens nedslående indhold. David Bowie har hovedrollen som en stilfærdig krigsfange i en japansk fangelejr på Java i 1942. På sin egen måde protesterer han over den brutale behandling, fangerne udsættes for, og opnår hos kommandanten (Ryuchi Sakamoto, der også har skrevet filmens musik) en vis sympati, som udvikler sig til en indbyrdes åndelig forståelse.
|
|
Brugerne skriver om Merry Christmas, Mr. Lawrence:
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
11. januar 2012
|
|
Japansk kultur? |
|
En skildring af japanske og vestlige æresbegreber, som de kommer til udtryk i fangelejren under WWII. Historien er manuskriptmæssigt nedtonet, selvom den beretter om store menneskelige dramaer, det samme gælder det udmærkede skuespil fra de tre hovedpersoner. Idet også filmens fortælletempo er meget dæmpet, virker filmen som helhed farveløs og veg, selvom inspirationen fra de gamle japanske mestre er indlysende. Et temmeligt langt flashback truer med at knække filmen på midten.
|
|
|
Anmeldt af
Sir Toby, Tåstrup |
7. november 2011
|
|
Filmen er noget tung i det, ja det medgiver jeg gerne, men jeg er helt vild med den :o)
Nok mest fordi jeg fik T-shirten ,der blev trykt til premieren, til min 20 års fødselsdag i 85, efter at have plaget en af billetpigerne i Klaptræet gennem længere tid. Den er rød på bagsiden og der står filmens titel med sort. Forsiden er sort og har trykt med hvidt: The Oshima gang.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
27. juli 2005
|
|
Kampvilje |
|
Enhver der har læst Laurens Van der Post´s bog vil formentlig give mig ret i, at filmen ikke gør den retfærdighed. Men derfor er det ikke nogen dårlig oplevelse. Blot mangler den dét afgørende element, som gør dramaet til noget enestående. Som filmen står, virker den mærkeligt uengageret, selvom der er mange fine scener. David Bowie er udmærket ligesom Tom Conti, men filmen er for 2-dimensionel.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Merry Christmas, Mr. Lawrence - klik her
Start en debat om filmen Merry Christmas, Mr. Lawrence - klik her
Start en debat om denne udgave af Merry Christmas, Mr. Lawrence - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|