Udgivet 20. juni 2005
af 20th Century Fox
|
0193001000
/
UPC# 5039036021951 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
20th Century Fox
-
1991
USA
-
Farve
-
84 min
|
 |
 
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
PAL
|
Region:
|
Oprindelse:
England
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Engelsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Niels Ole |
 |
|
 |
Hans Kr. |
 |
|
 |
Thomas |
 |
|
 |
Søren |
 |
|
 |
Jan |
 |
|
 |
John |
 |
|
|
|
Hot Shots!
Charlie Sheen er Topper Harley - verdens bedste jagerpilot, der på grund af sin fars fortid har lagt solbrillerne på hylden og startet en sorgløs tilværelse i det lokale indianerreservat under navnet Den-Der-Går-Med-Sutsko. Men Amerika kalder og Topper overtales til at gøre et comeback i flyvevåbnet. Intet synes at være under kontrol i eksadrillen, der styres af admiral Tug Benson - en pensioneret jagerpilot med fire-fem stålplader i hovedet, som på trods af sine mange hundrede missioner, aldrig har landet et fly. Det ser sort ud, men Topper forsøger ihærdigt at holde sammen på tropperne og flyene i luften.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Hot Shots!:
|
Anmeldt af
Tiggara, Slagelse |
22. maj 2013
|
|
Komedie med Charlie Sheen. |
|
Charlie Sheen svinger Tomahawken, og hans fighter evnerne, som Topper, i denne hærlige og vanvigtige komedie. Der laver tykt grin med blandt andet Rambo og Topgun, Charlie Sheen giver sig godt i hovderollen som Topper, det søger hans magiske ansigt og øjne for. I Hot Shots følger vi toppers vej op og ned ad helveds ring stige, og op til det store himmerrige, da han er på vej til et amrikanske flåde skib. Fordi han bliver hast indkaldt, da de mangler piloter til en meget vigtig mission. men det skal lige siges at Topper stoppet sin pilot karriere bragt, da hans skræk for at flyve genopstod, på grund af farens makkers mærkværdige døds ulykke. Men topper tager i nu en chance for at komme denne skræk til livs. Her møder han igen den smukke Psykolog Ramada Thomps der her spilles af (Valeria Golino), og snart er topper helt oppe at flyve igen. Og ren faktisk er det også sjovt at gense, da Jon Cryer er med, ham kender vi fra TV serien Two and a Half Men hvor han spiller Alan Harper, så Charlie og ham har faktisk spillet sammen før.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
3. maj 2008
|
|
HERLIG SPOOF |
|
''TOP GUN'' bliver godt og virkelig grundigt taget i røven, hér i ''Hot Shots!''. Der er dømt næsten konstante latterbrøl i 85 gakkede minutter, man næppe vil glemme.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
15. marts 2005
|
|
Go´ pjank |
|
Genreparodien fik en uventet opblomstring med Abrahams´ og Zuckers AIRPLANE-film. Her forsøger de sig, med lidt mere blandet resultat, og laver fis med flere genrer på een gang. De er hjulpet af gode kræfter som Charlie Sheen, der er ret god til komedie, så længe den er fysisk (han er ikke ret god i SPIN CITY!?), og Lloyd Bridges der stjæler de fleste scener, som han også gjorde det i AIRPLANE.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Hot Shots! - klik her
Start en debat om filmen Hot Shots! - klik her
Start en debat om denne udgave af Hot Shots! - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|