Udgivet 1. september 2008
af Warner Bros.
|
1000086715
/
UPC# 7321902139999 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Warner Bros.
-
2008
USA
-
Farve
-
113 min
|
 |
   
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: England |
|
|
Features: |
|
 |
Anamorphic (16:9) |
|
Trailer |
|
Production Notes |
|
Music video |
 |
Documentary |
|
Music score |
|
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
 |
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 5.1
|
Engelsk Italiensk
|
Engelsk Italiensk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
2,35 : 1 |
Keep Case |
DVD9 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
|
True Love Takes a Dive.
Surferen og eventyreren Ben Finnegan (Matthew McConaughey) har i årevis ledt efter en berømt skat, som befinder sig om bord på et skib, der sank for næsten tre hundrede år siden. Hans forgæves søgen har bl.a. ødelagt hans ægteskab med Tess (Kate Hudson) samt hans skib, der er ved at ruste op. Da Ben falder over et nyt og vigtigt spor, beder han om hjælp hos milliardæren Nigel Honeycutt (Donald Sutherland), hos hvem Tess i øvrigt har fået arbejde.
Specielt om denne udgivelse:
- Audio: Engelsk DD5.1 (+ italiensk)
- Undertekster: Engelsk, italiensk, græsk, islandsk, hebræisk, arabisk
Special features:
- Flirting with Adventure - The Chemistry Between Two Charming Contemporary Stars
- Gag Reel
|
|
Brugerne skriver om Fool's Gold (Kate Hudson):
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
20. december 2009
|
|
The Treasure Hunters |
|
Det er den rene eskapisme vi er ude i her, selvom filmen mildest talt ikke er lige dynamisk hele vejen igennem. Man kan også sagtens brokke sig over den overtegnede rolle som Donald Sutherland har fået; det virker en smule forstyrrende på det hele, at hans millionærfader og datteren skal fylde så meget, da det ingen betydning har for handlingen. Jeg kan ikke se mig sur på Matthew McConaughey, der i andre film kan krukke rædsomt, men Sutherland får derimod aldrig styr på sin accent. Filmen har også sin portion lulls, men til gengæld liver den virkelig op i de sidste tyve minutters tid og leverer en handlingsmættet og spændende finale. Endelig er der nogle gode bikinishots af Kate Hudson, og det er godt for øjnene. Billederne er virkelig lækre og på BluRay udgivelsen står de rigtig flot. Man får lyst til at købe en vandscooter og tage på skattejagt - derfor den sidste halve stjerne!
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
26. december 2008
|
|
Lidt for meget Into The Blue |
|
Der er åbenbart penge i konceptet: bikinier og klart vand. Med minrde filmfolkene blot drager afsted for at få sig lidt... sol. Filmen råder over et rimeligt godt cast, men dens manuskript er lige så tyndt og gennemsigtigt som vandet, den foregår i. Samspillet mellem skuespilllerne fungerer ikke, og den udvandede humor virker plat. Matthew McConaughey bærer en væsentlig del af skylden for, at filmen ikke fungerer, fordi hans komedie-mode er så overdrevent, at det stinker, medens den gode Sutherland også er skyldig, fordi han burde have trænet lidt med sin engelske overklasseaccent før optagelserne. Se hellere en anden film.
|
|
|
Anmeldt af
René, Åbyhøj |
8. oktober 2008
|
|
Treasure Hunters of the Caribbean |
|
Der er lidt reminiscens af "Into the Blue" i denne film:
Også denne gang er location henlagt til det solbeskinnede Caribien, hvor skattejæger-ægteparret Tess og Benjamin Finnegan for tiden ligger i skilsmisseforhandling. På selve dagen, hvor Benjamin (Matthew McConaughey) skal møde i skilsmisseretten er han som sædvanlig ude og dykke med sin makker, og finder fysisk bevis på at den spanske milliard-skat fra 1715, som han og konen (Kate Hudson) i årevis forgæves har søgt efter, faktisk befinder sig i området. (Samtidig med at det lykkes for ham at afbrænde og sænke sin båd, mens han er nede i vandet) Så de slår alligevel pjalterne sammen, allierer sig med en millionær og hans forkælede datter, og gør hvad de kan for ikke at lede gangster-rapperen Bigg Bunny og hans folk på sporet. Bunny vil nemlig ha' skatten helt for sig selv, fordi Benjamin Finnegan skylder ham lidt penge.
Der er egentlig ikke så vanvittigt meget at komme efter i denne film, selv om man dog er nogenlunde underholdt det meste af tiden. Det hele smager mere af gammel vin, hældt på nye flasker. Samspillet imellem McConaughey og Hudson er heller ikke helt så velfungerende, som det var i f.eks. "Ten Ways to Loose a Guy", og McConaughey's irriterende bonderøvs-accent er rent ud sagt en pine at høre på, en helt film igennem. Et stort lyspunkt er dog den skønne Alexia Dziena i rollen som dum bimbo. Og så naturligvis, at hun flere gange i løbet af filmen - oh fryd - viser sin krop frem i en diminutiv bikini. For så har gutterne da i det mindste lidt godt at kigge på.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Fool's Gold (Kate Hudson) - klik her
Start en debat om filmen Fool's Gold (Kate Hudson) - klik her
Start en debat om denne udgave af Fool's Gold (Kate Hudson) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|