Udgivet 25. november 2003
af Nordisk Film
|
DVD1297131
/
UPC# 5708758652179 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Nordisk Film
-
1984
Danmark
-
Farve
-
108 min
|
 |

|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: Danmark |
|
|
Features: |
|
|
Anamorphic (16:9) |
 |
Trailer |
 |
Production Notes |
|
Music video |
 |
Documentary |
|
Music score |
|
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
 |
Gallery |
|
Multi-angles |
 |
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 2.0
|
Dansk
|
Dansk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
1,66 : 1 |
Keep Case |
DVD5 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Niels Ole |
 |
|
 |
Hans Kr. |
 |
|
 |
Mogens |
 |
|
|
|
Tro, Håb og Kærlighed
Året er 1963. Bjørn og Erik er venner. Kirsten er interesseret i Bjørn, der dog falder for Anna. Men deres forhold ender brat, da Anna får en illegal abort. Bjørn søger trøst hos Kirsten, men gengælder ikke hendes følelser. Eriks dominerende far holder sin nedbrudte kone indespærret, og Erik tør slet ikke røbe sine varme følelser for Kirsten, men da situationen i hjemmet tilspidses, tager han sit livs største beslutning. Hans mod smitter af på Bjørn, der nu også bliver i stand til at se klart og handle derefter.
Venskab, loyalitet, besættelse, den første kærlighed, tab og forræderi bliver vist fuldstændig råt for usødet i Oscar-vinder Bille Augusts fremragende film, der er baseret på en roman af Bjarne Reuter. Filmen, der har et væld af store navne på rollelisten, vandt fire Robert-priser, bl.a. for bedste manuskript. Bent Mejding, der spiller Eriks far, vandt en Robert for bedste mandlige birolle, og Lars Simonsen vandt fortjent både en Robert og prisen som bedste mandlige hovedrolle på Moskva International Film Festival for sin rolle som Erik. En af de absolut mest uforglemmelige danske film.
Husk også Zappa.
Tekst fra pressemateriale
Specielt om denne udgivelse:
- Audio: Dansk DD2.0 Dolby Surround
- Undertekster: Dansk (for hørehæmmede)
Ekstramateriale:
- DR Arkiv: Om Tro, Håb & Kærlighed (10 min)
- 9 trailers
- Biografi: Bille August
- Fotogalleri
- Pressen skrev
- Links
|
|
Brugerne skriver om Tro, Håb og Kærlighed:
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
21. december 2018
|
|
Bille laver Reuter |
|
Fin opfølger til Zappa også af Bille August. Filmen byder på rørende scener og godt skuespil, alt i alt et ganske seværdigt dansk drama.
|
|
|
Anmeldt af
Magssanguaq, Uummannaq |
23. marts 2010
|
|
Dansk klassiker |
|
Én af de bedste danske film der er blevet lavet indtil videre - uden tvivl!! Bille August's mesterværk og en ægte dansk perle indenfor film universet!!
|
|
|
Anmeldt af
DK6400Brian, Sønderborg |
29. juli 2008
|
|
[Indlæg slettet af bruger]
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
13. juli 2005
|
|
Mærkelig tam |
|
Ikke nogen særlig god opfølger på "Zappa". Den mangler en masse for at kunne matche den første film. Ikke meget drama, selvom der selvfølgelig er nogle mindeværdige scener hist og her.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Tro, Håb og Kærlighed - klik her
Start en debat om filmen Tro, Håb og Kærlighed - klik her
Start en debat om denne udgave af Tro, Håb og Kærlighed - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|