Brugerne skriver om Mig & Mama-Mia:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
16. august 2019
|
|
Hun vandt en hest |
|
Rikke er en 10-årig pige der lever alene sammen med sin fortravlede fader og tager alt for mange praktiske ting på sin kappe for at holde sammen på hverdagen. For at komme lidt væk fra det hele drømmer hun sig væk i en fantasiverden, hvor hun ejer en hest der bliver hendes støtte. Men en dag bliver eventyret til virkelighed - eller gør det? Ganske rammende familiefilm med en god morale om, at man kan ikke holde en fri fugl fanget, og at vi skal være noget for hinanden, for hvem skulle ellers? Kim Larsens musik er lidt af en ørehænger, og skuespillerne ser ud til at have haft det sjovt under optagelserne.
|
|
|
Anmeldt af
Desperil, Aalborg |
22. juli 2012
|
|
Fantasi bliver til virkelighed |
|
Dejlig hyggelig film fra 1989. Det er ren nostalgi at sætte denne hjertevarme film i afspilleren, især hvis man selv husker de brogede 80'ere spædet op med Kim Larsens velkendte toner der karakteriserer denne sorgløse måde at leve på, midt i Vesterbros slum og det ildelugtende miljø. Alt dette fornemmes så fint og er med til at gøre filmen levende og troværdig og ikke mindst realistisk dansk. Jeg har set denne film mange gange og jeg bliver aldrig træt af den. Endnu een af Clausens mesterværker. Det er dansk når det er allerbedst. Det er fremragende skuespil samlet i en genistreg.
Interview med Clausen i ekstra materialet er rigtig spændende.
|
|
|
Anmeldt af
Mikkel, Tilst |
20. november 2009
|
|
Fantastisk |
|
Clausen er nok dansk films Kevin Costner/yndlingsaversion, og det er nok til tider selvforskyldt, men han skal alligevel hyldes for dette mesterværk, som har så mange øjeblikke, at det er helt rørende.
Det var den første film, jeg så i biografen, og hvilken start på den gode bio vane. Jeg var bare et barn, og min mor havde valgt en film, som hverken var for tung eller for Disney let. Det er en perfekt familiefilm, og bør respekteres for det. Og den har sørme også noget vigtigt på hjertet, uden at det er sovset ind i prætentiøse iscenesættelser. Noget som bl.a. kendetegner en del af de femi film omkring Københavner par/familier i deres midtvejskrise med utroskab og hele molevitten ( Susanne Bier, Paprika Sten osv.)
Flot Klaret Erik
|
|
|