Brugerne skriver om Death at a Funeral (Chris Rock):
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
22. marts 2011
|
|
Remake med et afro-amerikansk twist |
|
I 2007 udkom der en meget sjov film fra England, der beviste at begravelser ikke altid kan være en sørgmodig begivenhed. Men med dette amerikanske remake af en britisk film, så bliver det hele vendt på hovedet, så det faktisk går hen og bliver mere sørgmodig end sjov, hvilket postulere kraftigt, hvor unødvendigt det var at lave en film over en film der i forvejen var rimelig god.
Jeg anbefaler kraftigt at man køber originalen og droppe den hér version!
|
|
|
Anmeldt af
René, Åbyhøj |
25. februar 2011
|
|
Når amerikansk sort filmkomedie mon nogensinde op til bunden igen? |
|
Siden Remakes jo åbenbart er vejen frem, her i nutidens Hollywood, så fik Neil LaBute den forrygende fantastiske idé at genindspille Frank Oz' britiske komedie af samme navn. På rollelisten ses så en række af de kendteste skuespillere, komikere og stand-up'ere af afro-amerikansk herkomst, samt en lille håndfuld hvide skuespillere - nok mest som fyld - deriblandt sandelig også en dværg.
Konceptet må åbenlyst ha' været at transformere britisk humor om til sort amerikansk ghetto-humor, hvor ingen tabuer er for hellige eller platheder for pinlige. Ofte virker det, som om manuskriptet blot har været løst skitseret, så skuespillerne kunne få rigeligt med plads til at improvisere. Og samtidig konkurrere med hinanden om, hvem af især se sorte komikere, der kan hive niveauet længst ned under bæltestedet. Der var dog én ganske kort scene i filmen, som jeg faktisk lo hjerteligt af. Og det var lige inden rulleteksterne, da den krakilske Uncle Russell (Danny Glover) splitternøgen sidder på hustaget, under indflydelse af et kraftigt rusmiddel (feljagtigt givet til han som valium), og fascineret siger: "Shit?! Everything is so fucking GREEN!". Eller også var det bare i ren og skær lettelse over, at fimen nu endelig var ved at være forbi.
Man skal faktisk have set det foregående af denne håbløst pinlige film for at forstå, hvorfor dette kan synes morsomt. Ikke at jeg ligefrem vil anbefale det. Ministeren udtaler: "Jeg har aldrig set noget lignende" (Radioavisen, 'The Julekalender')
|
|
|