Udgivet 23. august 2011
af Midget Entertainment
|
B-ME831
/
UPC# 5705535042918 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Lions Gate
-
2011
USA
-
Farve
-
118 min
|
 |
 
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
Tekster: |
Dansk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
The Lincoln Lawyer
Den smarte forsvarsadvokat Mickey Haller har skabt sig en karriere som repræsentant for samfundets vaneforbrydere, men er på udkig efter den sag som kan gøre ham berømt og sikre ham økonomisk. Da han kontaktes af den mordsigtede playboy, Louis Roulet, som hævder at være fængslet på forkert grundlag, ser han sagen som sit livs chance. Haller aner ikke, at spørgsmålet om skyld kan være så nuanceret - eller så farligt.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Lincoln Lawyer, The:
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
9. februar 2014
|
|
Down with the Rich Kid !!! |
|
Ganske god film, som var med til at hive Matthew McConaughey ud af den halv dårlig strime af romantiske komedier, som manden i efterhånden en del år havde gjort som en livskarriere.
"The Lincoln Lawyer" er en velspillende film, som holder et fint tempo og bevarede min interesse hele vejen igennem. Godt nok vil filmen ikke ryge ind på min Top Liste over thrillers eller retsalsfilm, men det er helt klart et værk man godt kan være bekendt, at have stående på hylden!
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
18. april 2012
|
|
Limousineadvokaten |
|
Når man ikke kender bogen er det vanskeligt at forholde sig til om filmen er loyal eller ej, men man kan sagtens indvende mod den at den ikke er særligt påfaldende inden for sin egen genre. Ikke desto mindre synes jeg at den er rimeligt underholdende og synes faktisk at den klarer sig meget godt igennem. Hovedpersonen kunne måske godt være lidt bedre tegnet, men McConaughey gør det udmærket og William H. Macy er også fin i rollen som hans assistent. Slutningen kan diskuteres.
Filmen står rigtig flot i den danske BluRay-udgivelse.
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
30. december 2011
|
|
Michael Connelly |
|
Filmen er lagt tæt op ad tonen i Michael Connellys bøger, hvilket faktisk kan være vanskeligt at gøre. Clinten følte sig med "Bloodwork" nødt til at foretage visse afvigelser, hvilket Connelly helt tydeligt "hævnede" i sin følgende roman. Her sker der imidlertid det, at filmen bliver uskøn, fordi dialogen af loyalitetsårsager skal bære så meget og billederne så lidt. Plottet i sig selv er ganske underholdende, men man burde måske have overvejet bare at udgive filmen som lydbog. Alle leverer almindeligt standardspil, ingen får lov at tegne deres figurer ordentligt.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Lincoln Lawyer, The - klik her
Start en debat om filmen Lincoln Lawyer, The - klik her
Start en debat om denne udgave af Lincoln Lawyer, The (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|