Udgivet 31. oktober 2013
af Buena Vista (DK)
|
BXY6037099
/
UPC# 8717418414184 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Marvel Studios
-
2011
USA
-
Farve
-
124 min
|
 |
  
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Captain America: The First Avenger
Captain America personificerer ligesom Superman det amerikanske ideal som en mand, der altid vil kæmpe for de svage trods sin egen overlegne styrke!
Vi starter dog denne historie med den unge splejsede Steve Rogers, der må droppe kampen mod nazisterne, fordi militæret kasserer ham. Hans sidste håb kommer, da han får mulighed for at melde sig til et tophemmeligt forskningsprogram, anført af den geniale Dr. Abraham Erskine (Stanley Tucci). Dr. Abraham formår at forvandle Steve til en supersoldat med superkræfter, lige det våben amerikanerne har brug for! Men Colonel Chester Phillips (Tommy Lee Jones) stoler ikke helt på projektet, så Steve bliver udstyret med et fjollet kostume og sendt ud for at overbevise offentligheden om, at de skal købe krigsobligationer som det ærke amerikanske symbol, Captain America. Der går dog ikke lang tid før Steve bliver træt af den tjans, så han sætter sig for at at bevise, at Captain America kan bruges til mere end bare propaganda!
Nærmest ene mand går han i krig for at redde en gruppe soldater, der er fanget bag fjendens linier. Han beviser således, at Captain America er det mest imponerende våben i det amerikanske arsenal. Det viser sig, at der er mere at kæmpe mod end "bare" nazister. Den frygtindgydende Red Skull (Hugo Weaving), der står i spidsen for den modbydelige HYDRA organisationen, har en skummel plan om verdensherredømmet. Kun Captain America kan stoppe ham!
Chris Evans ses som både den tynde splejsede og den hårdt pumpede udgave af Steve Rogers - takket være nogle stærkt imponerende computer effekter. Filmen er instrueret af Joe Johnston, der stod bag nørd-favoritterne Honey, I Shrunk the Kids og The Rocketeer samt større film som Jurassic Park III og The Wolfman.
|
|
Brugerne skriver om Captain America 1: The First Avenger:
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
20. oktober 2017
|
|
Fra slapsvans til superhelt |
|
Noget ufokuseret og ikke helt godt disponeret superheltefilm med Chris Evans som svæklingen, der efter en eksperimentalkur bliver et muskelbundt af et superhelt, med et skjold af et meget sjældent metal. Der er klart skelet til Indiana Jones filmene, men implentationen lader noget tilbage at ønske. Hayley Atwell er vældig sød som SSR agent Peggy Carter og hun dukker op rundt omkring i Marvel-franchise filmene i den rolle, såvel som i sin egen serie: Agent Carter. Filmen har for en Marvel-produktion den dynamiske spilletid af 124 min. Der er en rosin i pølseenden der reklamerer for The Avanger.
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
14. august 2014
|
|
Tegneseriefilm |
|
Endnu en tegneseriefilm. Min 8-årige ledsager befandt sig fint med kaptajnen, men foretrækker dog i øjeblikket Ironman, og det kan jeg godt følge ham i. Filmen ejer en vis charme ved at foregå "i gamle dage" og benytte sig af WWII's hygge - ligesom Indiana. Ellers rejser den, som sine "kolleger" spørgsmålet: hvem bliver først trætte af tegneseriefilm? Publikum eller Hollywood?
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
29. august 2012
|
|
Heil Hydra! |
|
Ikke særligt vellykket comicbook-film efter den navnkundige tegneserie. Filmen er underligt disponeret og prioriteret i den første gode time og det er derfor vanskeligt for alvor at sætte pris på den næste og det afsluttende klimaks. Sandt er det dog at filmen er imponerende teknisk, men vel ikke meget mere end så mange andre film man har set på det sidste? Under alle omstændigheder for mig at se en alt for ujævn film til at man kan sætte rigtig pris på den.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
8. januar 2012
|
|
Javel Hr. Kaptajn ! |
|
Efter den ene Captain America filmfiasko efter den anden, er der nu endelig kommet en film som tager Marvels dybt elskede figur seriøst. "Captain America: The First Avenger", er titlen, og selvom jeg ikke er nogen stor fan, så må jeg indrømme at jeg rent faktisk har glædet mig som et lille barn. Og på mange måder blev jeg ikke skuffet: Set designet og filmens visuelle side, er et rent eventyrlig fryd at kigge på, da universet er meget tegneserieagtigt og ikke er bygget på nøjagtige historiske ting og sager, selvom plottet foregår under 2. Verdenskrig. Og apropos filmens plot, den er såre simpelt, men samtidig dejlig håndgribelig. Og action er det pænt meget af, dog skal du ikke regne med blod og lign., da det jo er en superhelte film. En af de absolutte højdepunkter er Hugo Weaving. Han spiller nazisten Johann Schmidt, også bedre kendt som RED SKULL. Det er en rolle som Weaving besidder solidt, hvilket nemt kunne ha' gået hen og blevet en noget latterligt personlighed, men heldigvis har man valgt en skuespiller med kaliber til at overspille på den mest ondskabsfulde facon.
"Captain America: The First Avenger", er dog langt fra nogen fejlfri film, nej man kan sagtens hente lasterne frem hvis det skulle være. Det kunne f.eks. være nogle af alle de plotfejl der desværre optræder ikke kun hér, men generelt i for mange film. Slutningen er heller ikke tilfredsstillende, som mest af alt virker som et tilløbsstykke til den længe ventede "The Avengers"-film, nej det kunne være rart at vores kære kaptajn fik sin helt egen afrunding. Jeg ved der er mange, ligesom mig... der ikke klappede i hænderne, da de hørte at til at fylde skoene ud som vores hovedhelt, havde man valgt den lidt cocky-semi-smart ass-agtige skuespiller Chris Evans, vi kender fra "Fantastic 4" filmene. Og Evans har heller ikke super karisma hér, men han har dog oppet sig, og er i bund og grund et udemærket valg, når man skal kigge med de store briller.
"Captain America: The First Avenger", er langt hen af vejen tilfredsstillende, hvis man er til disse Marvel superheltefilm. Det er en gang fint uskyldig underholdning, der nok så uforskammet prøver at lokke penge ned i kassen, men samtidigt gør det med en vis stil og charme.
Vi lander på en karakter, der svinger mellem 2 1/2 og 3 stjerner.
|
|
|
Anmeldt af
Tiggara, Slagelse |
30. december 2011
|
|
Captain America |
|
Captain America opstod for første gang i 1941 i et Marvel tegneserie hæfte af samme navn, oprindeligt var tanken den gang at lave stor nazi provoganda. Der skulle bane vej for the createds Joe Simon og Jack Kirbys totale mening om 2 verdenskrig og ligge tryg på kampen om frihed og retfærdighed, og det er nøjagtig det der er tages udgangspunkt i, i denne film version. Med andre ord hele tegneserie stoffet funger for en gang skyld, og man indlever sig helt og sidder og hepper på Captain America når han svinger sine næver og sit skjold i kampen mod nazisterne og Red Skull, fede kamp scener, fede grafik, fed handling, og mega cool slutplot. I helletaget en meget vellykket super helte film med masser af godt skuespil, og desuden hængte man i 1941 kæmpe plakater op med Captain America for at skabe god moral blandt folket og vise resten af verden støtte igennem Joe Simon og Jack Kirby Captain America plakater. Men vis man skal gå op i det så må jeg trække ned på hans maske der altså sorry at sige det ikke var en hjelm i tegneserien, men ellers virker alt andet, kan især lide hans reklame scenerier der giver filmen en ekstra 1940,er stemning og dimension. Der er ikke noget at sige til at Captain America er blivet så højt elsket af det Amerikanske folk, og er nok også derfor at han er en af verdens mest legendedarkiske superhelte figurer, og dam hvad har jeg ventet i lang tid på denne film, og endelig er den her : ).
|
|
|
Anmeldt af
stevens, Horsens |
23. oktober 2011
|
|
Imponerende.... |
|
Helt klart en af årets bedste super helte film. Imponerende flotte speciel effects, spændende gennemarbejdet historie der overrasker. Filmen foregår under 2. verdenskrig, så 1940érne scenografi, gamle biler og tøjmode giver en god nostalgisk stemning der passer godt til filmen. Et anderledes miljø til en super helt. God underholdning fra start til slut, jeg var fanget efter 5 minutter. For en gangs skyld flotte skuespil præstationer i en super helte film. Tommy Lee Jones og Stanley Tucci er seje i det her miljø. Se den, læn dig tilbage, et nyt franchise er startet her.....
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Captain America 1: The First Avenger - klik her
Deltag i debatten om
filmen
Captain America 1: The First Avenger - klik på "svar"
Forfatter |
Emne: Captain America (Chris Evans) |
enterprise
Se alle titler her
|
Sendt 2011/09/24 15:46:22
IP:
Logget
|
|
|
red skull
´´mutanten ´´???
Red skull er altså IKKE NOGEN mutant Et menneske som blir ´´forandret´via ´mystiske´ kræfter...ja, men ikke nogen mutant
|
|
|
Start en debat om denne udgave af Captain America: The First Avenger (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|