Udgivet 22. oktober 2012
af 20th Century Fox
|
5249807001
/
UPC# 5039036054959 |
|
|
Udgået
Det er ikke længere muligt at bestille denne udgave.
|
|
|
 |
20th Century Fox
-
2012
USA
-
Farve
-
100 min
|
 |
  
|
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
|
|
Features: |
|
|
3D |
 |
Trailer |
|
Digital Copy |
 |
Music video |
 |
Documentary |
|
Music score |
 |
Commentary |
|
Picture-in-Picture |
|
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
Web features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DTS-HD MA
|
Engelsk Tysk
|
Engelsk Norsk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
2,35 : 1 |
Keep Case |
BD50 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
|
Evil fears the hunter
Abraham Lincoln. Vampyrjæger. Ordene i sig selv repræsenterer en sidestilling, som er ganske uventet og nærmest direkte bizar, men her er for første gang den sande historie om en af Amerikas mest elskede præsidenter! I tidernes morgen blev Lincolns mor dræbt af en vampyr, og dette var starten på hans kamp mod disse overnaturlige væsner og deres hjælpere.
Den russiske instruktør Timur Bekmambetov (Wanted) står bag denne energiske fortælling, der har Benjamin Walker i hovedrollen, med støtte fra Mary Elizabeth Winstead (Live Free or Die Hard), Rufus Sewell (Dark City), Dominic Cooper (Captain America), Anthony Mackie (The Hurt Locker).
Specielt om denne udgivelse:
- Audio: Engelsk DTS-HD Master Audio 7.1 / DD5.1
- Undertekster: Engelsk, norsk, svensk, finsk, tysk, fransk, italiensk, spansk m.fl.
Special features:
- Kommentarspor med manuskriptforfatteren Seth Grahame-Smith
- The Great Calamity - A chilling exclusive graphic novel from Abraham Lincoln's journal
- the untold story of vampires in America as revealed by Edgar Allan Poe (ca. 7 minutter)
- The Making of Abraham Lincoln: Vampire Hunter (5 featuretter, ialt ca. 75 minutter)
- Dark Secrets: Book to Screen
- On Location - Abraham Lincoln: Vampire Hunter
- Vampire Hunting: Fight Choreography - behind the scenes of vanquishing vampiries
- The Art of Transformation: Makeup Effects
- A Visual Feast: Timur Bekmambetov's Visual Style
- Linkin Park musikvideo: Powerless
- Theatrical trailer
|
|
Brugerne skriver om Abraham Lincoln: Vampire Hunter:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
2. marts 2013
|
|
Abe - manden med øksen |
|
Man skulle ikke umiddelbart tro at en film om den legendariske præsident der jager vampyrer skulle kunne byde på ret meget, men det er faktisk ikke tilfældet med denne film der er ganske underholdende, omend også en smule ensformig. Walker i hovedrollen er rigtigt god og er med til at holde den lidt rodede historie på sporet, men det er først og fremmest effekterne og dét faktum, at instruktøren rent faktisk bibeholder væsentlige elementer i Lincolns biografi der gør, at den er til at sidde igennem uden at man krummer tæer eller skæver til uret. Oplagt idé med at sammenstille vampyrerne med de reaktionære kræfter i samfundet iøvrigt! En okay film men man havde gerne set at der havde været lidt mere diversitet i begivenhederne.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
11. oktober 2012
|
|
four score and seven VAMPIRES ago |
|
Instruktøren bag denne film er den vilde visuelle russer Timur Bekmambetov, der desværre aldrig har ramt helt plet når det kom til min personlige filmsmag. Ja, manden har sans for flotte computergenerede billeder, men plottet i filmene kunne for det meste ikke følge med den visuelle side. Dette så man mest tydelig i hans vampyr-fantasy-action film "Night Watch" & "Day Watch", hvor det mest imponerede var at man i Rusland kunne lave sådanne flotte effektfilm!.... men igen historierne i begge film var noget rod! Bedre gik det for Bekmambetov, da han fik sin Hollywood-debut med "Wanted", som igen var en flot og højt pacet film, men hvor plottet også godt kunne har været tjent med nogle opstramninger... på trods af at det var en no-brainer-action! Så spørgsmålet er nu.... er det lykkedes for Hr. Bekmambetov at ramme BULLS EYE med hans nyeste skud på stammen?
Øøøøøøøhhh NEJ, desværre!
Tag ikke fejl, jeg elsker idéen om at USA's tidligere legandariske præsident Abraham Lincoln legede vampyrjæger imens han var fuld igang med at opbygge sin politiske karriere, for at ophæve slaveriet, som vampyrene slet ikke er interesseret i at få ophævet, da de er hovedarkitekterne bag disse grumme handlinger. DET LYDER FANDEME PLAT OG UREALISTISK!!! Ja, det er det FANDEME også, men hvis du tænker sådan.... Så skal du heller ikke se filmen, altså prøv lige at se filmens titel og kom ikke at sig at den påforhånd har advaret dig om indholdet.
Den visuelle side er som forventet flot, og så kan Timur Bekmambetov underlig nok bruge ´´bullet time´´ effekten på en mindre irriterende måde end når f.eks. Paul W.S. Anderson bruger den i sine uendelige film med sin kone Milla Jovovich. Der er godt med CGI-blod og vampyrene ser okay fede ud, selvom det nok ikke var så nødvendig at lave computergenerede hjørnetænder, da en person med et par fine plastic-tænder er tilfredsstillelse nok i sig selv. Ja, så igen har Bekmambetov ikke noget problem med den visuelle opstilling og visse actionscener som er pænt tempofyldte!
Men, det er igen måden historien bliver fortalt på der trækker filmen ned! "Abraham Lincoln: Vampire Hunter" er bygget på en roman af Seth Grahame-Smiths, der også har skrevet manuskriptet! Samme person skrev også manus til Tim Burtons vampyrfilm "Dark Shadows", som ikke var en særlig fed struktureret historie... og det gælder bestemt også hér! Selvom det er en B-Film, så kan man sgu godt kræve lidt substans... men historien har nogle til tider ordenlige huller og der komme tidspunkter hvor man har lyst til at stille spørgsmål som starter med ordene HVAD og HVORFOR! Man kommer heller aldrig helt under huden på karakterene, så selvom Benjamin Walker i rollen som Lincoln vitterlig gør sit bedste og ER en dygtig skuespiller, så er historien formidlet på sådan en måde at jeg ikke for alvor opnår den store bekymring for om vor hovedperson kommer alvorlig til skade!
Er man let at tilfredsstille, ja så får man nok ikke de store problemer med filmen, men jeg savnede altså struktur, substans og charme... men fik kun en ganske okay underholdningsfilm, der nok en dag kommer ind på min private filmhylde når Blu-ray'en falder til en flad 50'er
Men vi rammer altså 2 STORE stjerner velogmærket!
|
|
|
Anmeldt af
goggly, Brønshøj |
15. september 2012
|
|
En film der bider fra sig... |
|
Kan klart anbefales til alle der elsker tegneserier, blod og fede efekter og en go historie.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Abraham Lincoln: Vampire Hunter - klik her
Start en debat om filmen Abraham Lincoln: Vampire Hunter - klik her
Start en debat om denne udgave af Abraham Lincoln: Vampire Hunter (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|