Udgivet 19. maj 2014
af Metrodome
|
MTD5897
/
UPC# 5055002558979 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Phase 4 Films
-
2013
Canada
-
Farve
-
97 min
|
 |

|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
PAL
|
Region:
|
Oprindelse:
England
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Ingen
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Assault on Wall Street
Uwe Boll, den vanvittige tysker, der laver den ene mere forfærdelige computerspil-filmatisering efter den anden, har her kastet sig ud i et anderledes seriøst ærinde. Dominic Purcell spiller Jim Baxford, en succesfuld mand med godt job og god familie. Da økonomien styrter i grus mister han alt! Og så bliver han vred. Meget vred. Og hans løsning er både voldelige og ekstrem. En række kendte navne dukker op på rollelisten: Edward Furlong, John Heard, Keith David og Eric Roberts.
David
|
|
Brugerne skriver om Assault on Wall Street:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
27. september 2013
|
|
Baxford ta'r hævn |
|
Da en sikkerhedsvagt mister hele sin opsparing på grund af grådige og hensynsløse børsspekulanters dispositioner, er det kun begyndelsen på et mareridt der kun driver ham længere ud på kanten af hvad han kan bære. Dominic Purcell gør det udmærkede i denne anderledes Boll-film og der er mange kendte ansigter med, der alle gør det fint. Emnet er behandlet med tilpas alvor og virker ikke som et påskud for kulminationen til sidst. Filmen fremstår iøvrigt ikke som afsluttet når den er forbi, hvilket gør den ganske åben og instruktøren leverer ikke svar. Men filmen virker generelt ikke særligt spændende og en anelse langtrukken og det trækker væsentligt ned. Jeg synes ikke rigtigt at man bliver revet med af begivenhederne på det dramatiske plan, selvom man sagtens kan se idéen med filmen.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
10. august 2013
|
|
Hvem sagde Uwe Boll ikke kunne lave en god film? |
|
Som en anmelder på imdb.com skrev som titel: ``Pigs are flying.... Uwe Boll has made a good film!``. Ja, det lader til at selv dem der ikke kan fordrage den tyske instruktør, der har hang til at lave film bygget på computerspil… nu har indset at manden også kan lave gode film og skræmmende nok har visse talenter, dette mener jeg dog manden havde i forvejen, da jeg så lyset, med Uwe Boll film som ”Postal” og ”Rampage”.
Med ”Assault on Wall Street” eller “Bailout: The Age of Greed”, som den original hedder, så har Boll nok lavet sin mest alvorlige film til dato. Filmens plot er meget enkel, men Boll har skrevet en kraftig lille historie om en mand, der mister penge, aktier, job, hus og kone… og derfor beslutter sig for at straffe dem der er den virkelig årsag til dette, nemlig de grådig og rige Wall Street fyre, der virkelig får den lille mands vrede at føle til sidst i filmen.
Angrebet på slipsefyrerne foregår først til aller sidst i filmen, for vi skal jo først igennem opbygningen, hvor vi ser det totale personlige og følelsesmæssige nedbrud. Og det er faktisk denne del jeg bedst kunne lide, og som er filmens mest overraskende del. For filmen har som mange andre af Uwe Bolls film, nogle af de samme skuespiller… og det er ikke liste A skuespillere vi her taler om! Men samtlige alle i filmen (måske på nær Edward Furlong… der virkelig ligner et levende vrag!) spiller rigtig godt, og man har nok ikke set bedre præstationer fra skuespillere i en Boll film siden ”Rampage”, så tommelfinger opad. Desuden er kritikken af det amerikanske økonomiske system og de 1 % af befolkningen der tjener store penge på andres fald… ikke til at tage fejl af, og hvor er jeg dog enig med Boll!
Men jeg kan også forestille mig, at de HARDCORE Boll fans der findes, vil blive skuffet! Hvert fald dem der kun kunne tænke sig at se Boll lave groteske og skæve film…. For Boll er vitterligt her kommer væk fra sin vante hjemmebane…. Hvilket jeg finder ganske forløsende og positiv, men dermed mener jeg ikke at manden bør vælge nye baner… nej nej, lad bare Uwe komme med flere groteske produktioner!
Denne film tror jeg at alle dem der før har tænkt eller sagt negative ord om Uwe Boll vil kunne lide, dette er hvert fald et forsøg at give sig i kast med!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Assault on Wall Street - klik her
Deltag i debatten om
filmen
Assault on Wall Street - klik på "svar"
Forfatter |
Emne: Assault on Wall Street |
Extract
Se alle titler her
|
Sendt 2013/08/10 22:04:09
IP:
Logget
|
|
|
Grisenes flyvetur
Abenmand: Grise flyver skam ganske udemærket. Det er bare den sidste halve meter det kniber med
|
|
|
Start en debat om denne udgave af Assault on Wall Street - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|