Udgivet 4. december 2006
af Tartan Video
|
TVD3722
/
UPC# 5023965372222 |
|
|
Udgået
Det er ikke længere muligt at bestille denne udgave.
|
|
|
 |
1974
Canada
-
Farve
-
98 min
|
 |
  
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: England |
|
|
Features: |
|
 |
Anamorphic (16:9) |
 |
Trailer |
|
Production Notes |
|
Music video |
 |
Documentary |
|
Music score |
 |
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
 |
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
 |
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 5.1
|
Engelsk
|
Ingen
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
1,77 : 1 |
Keep Case |
DVD9 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
|
Silent Night, Bloody Night
"Når du ser et stjerneskud, så ser julen blodig ud...!"
Tindrende stjerner, som lyser op i natten, og sneklædte grantræer skaber en gemytlig stemning i den lille universitetsby. Julen står for døren, men for pigerne på kollegiet bliver det ikke en idyllisk tid, for en gal morder med en forkærlighed for økser begynder at skræmme dem med obskøne telefonopkald, og snart bliver perversionerne til seriøse trusler om en snarlig og meget pinefuld død for dem alle. Hvad ingen ved er, at galningen allerede befinder sig i huset, hvor han venter på, at "festen" skal begynde.
Kvalt med en plasticpose for ansigtet, skåret i småstykker eller hængt op på en rusten krog - valget er frit i Black Christmas. Filmen blev indspillet i 1974 - et af gysergenrens mest mindeværdige og morbide år.
Husk også den blodige genindspilning fra 2006.
Tekst fra omslag
Specielt om denne udgivelse:
- Kommentarspor med instruktøren Bob Clark
- Black Christmas Revisited - Location Documentary
- And All Through the House - Location Documentary
- Alternative åbningssekvenser
- Originale trailers
- TV & Radio Spots
- Art & Photo Gallery
- Audio: Engelsk DD5.1
- Ingen undertekster
|
|
Brugerne skriver om Black Christmas (Bob Clark):
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
15. december 2017
|
|
En glødende bunke lort |
|
Træg og træt 70'er "klassiker". Indledningen har helt sikkert indspiretet John Carpenter, men her blev resultetet noget helt andet. Kedsommeligt indendørsdrama med amatøragtige mord. Margot Kidder og Olivia Hussey medvirker uden at vise så meget som en kavalergang. I sandhed en pauver forestilling. For at bruge et Falkbøll-udtryk: En glødende bunke lort! I filmens slutning vælter skeletterne, eller rettere ligene ud af skabene, men længe før da har man gættet hvem morderen er. Det telegraferes langt tid i forvejen. John Saxon bliver typecastet som kriminalkommisær. Jeg så en kraftigt rødfalmet 16 mm kopi i Cinemateket, men selvom det havde været en superkopi på 4K UHD, ville det ikke kunne redde dette makværk, der af uforståelige årsager får *** og ***½ af de øvrige anmeldere på siden. Måske havde de kigget for dybt i glasset med julegløgg?
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
9. september 2012
|
|
Last Christmas, I gave you my BLOODY heart! |
|
Midt i alt julehyggen, pynten og vaniljekransene... ja, der vender alt på hovedet for en gruppe piger, da en skruptosset og morderisk galning er løs i byen. Det starter med nogle spøjse telefonopkald, men herfra bliver situationen mere alvorlig og i særdeleshed dødlig!!!
Ja, Canada har før givet os filmiske mareridt, men "Black Christmas" er muligvis deres mest kendte slasherfilm, fra landet der opfandt ishockey og vistnok også ahornsirup. Bob Clark er manden bag kameraet, og det han har kreeret er en forfærdelig god suspencefuld og dunkel atmosfærisk gyser, der ikke just bringer det gode frem ved Julen. Hvordan du end vender og drejer den, så er "Black Christmas" en creepy oplevelse, der er udiskutabelt og væsentlig bedre end remaket fra 2006, som troede at man kunne lave en bedre film, ved at gøre drabne med spektakulære.. men ved at tone tingene ned, kan man for det meste gøre alt mere virkningsfuldt... og her er beviset!!!
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
2. december 2007
|
|
Terror på pigehjemmet |
|
Klaustrofobisk lille gyser der tegner sin egen stil, blandt andet gennem Clarks brug af ganske få locations som medvirker til at holde tilskueren fast. Stemningen er helt igennem dårlig i den lille ejendom hvor en sindssyg morder - der får Michael Myers til at fremstå som en lettere adfærdsvanskelig ung mand - driver gæk med de stadigt mere skræmte beboere. Slutningen er lige i øjet. Hvis man er til det kolde gys, så sæt "Sort jul" på en sen aften efter konfekten er rullet og klejnerne bagt.
|
|
|
Anmeldt af
Holliday, Aalborg |
26. november 2007
|
|
Ho ho ho |
|
Før Bob Clark fik gris på gaflen med Porkey's (Varme Drenge), lavede han faktisk en del interessante film. Sherlock Holmes: Murder by Decree og de forholdsvis ukendte Children Shouldn't Play with Dead Things, Dead of Night og ikke mindst genre semi-klassikeren: Black Christmas fra 74' som altså efterhånden har 34 år på bagen og ikke bør forveksle med remaket fra 2006.
"The Original Stalk-And-Slash-Movie" som den bliver præsenteret som, er måske en tilsnigelse, men Bob Clark's åbningsscene af morderen i glidende subjektiv kamera POV, minder ikke så lidt om åbningsscenen på Carpenters klassiker fra fire år efter. I det hele taget støber Clark en formel to-copy for mange andre i årene der skulle komme.
Black Christmas kan med nutidens øjne se både omstændig og ublodig ud, men lad dig ikke narre. Clark leverer et godt snigende gys, som spiller på alle de rigtige tangenter og formår at distancerer sig fra langt hovedparten af teenage slasher filmene ved både den gode rollebesætning (og i det store hele, troværdige skuespil). Manglende udpenslet hysteri, men til gengæld med en ubehagelige og temmelig intens og trykket stemning. Især morderens gentagende telefonopkald er rigtigt godt formidlet.
På rollelisten ses bl.a. Margot Kidder, Keir Dullea, dejlige Olivia Hussey og en veloplagt Marion Waldman og John Saxon.
Bliver det hen i mod juletid lidt for meget med kravlenisser, julekalendere og kataloger i postkassen, så smid Black Chrtistmas i dvd'en og snup et frikvarter.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Black Christmas (Bob Clark) - klik her
Start en debat om filmen Black Christmas (Bob Clark) - klik her
Start en debat om denne udgave af Black Christmas - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|