John Berlin er en udbrændt politibetjent, hvis besættelse af at fange mordere har ødelagt hans ægteskab. Da han flytter til en mindre by, rodes han ind i en kompliceret mordsag, hvor han er overbevist om, at en massemorder vil slå til igen. Den blinde Helena har mødt den mand, John mistænker, og hun er det eneste spor i sagen. Han forelsker sig i Helena, og efterforskningen udvikler sig til et mareridt, hvor alle kommer under mistanke.
Freddy Ross: “Policeman's bodies age at different rates. Look at me... I got a belly in its 50's, my balls are in their 60's and my feet are in their 80's.”
Lunken thriller med en 22 årig super dejlig & yderst akut kolossalt kanon krammevenlig Uma Thurman! Desværre viser hun hverken bare baller, bare bryster, eller bar busk! Hun skulle (også) skamme sig! ;0)
Det er ganske rigtigt ikke historiens mest nervepirrende thriller, men den er godt castet og holder nogenlunde interessen fangen. Filmen bliver desværre liret en hel del af til sidst, hvilket er en skam for indtil da er den faktisk ganske udmærket.
For at være helt ærlig er jeg lidt i tvivl, om hvad jeg præcis skal mene om denne film. Har set den flere gange, men den er aldrig kommet under huden på mig, og i modsætning til Kasper Pedersen, så synes jeg ikke ligefrem at den er ''rigtig spændende''. Filmen har fine skuespiller på listen, som prøver så vidt som muligt at løfte filmen, men den er hæmmet af at den virker for stiv og 90'er agtig i billedet, og når først John Malkovich kommet frem stjæler han nærmest hele filmen fra Andy Garcia, som jo har hovedrollen. Desværre synes manuskriptet heller ikke helt fuldendt og det som skulle ha' blivet til et spændende puslespil, er i stedent for endt som et lidt ufarlig og gemén memory spil, der ikke just rokker noget i én.
''Seven'' & ''Ondskabens Øjne'' er film, hvor alt lykkedes og hvor puslespillet er lagt på den rigtige og ikke mindst perfekte måde. Dette er anbefalings værdige film, det er ''Jennifer 8'' ikke lige frem, men den har da dens fanskare.